Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 07.10-13.10.2000 r.

* Znane są już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich na Podkarpaciu. W naszym regionie podobnie jak w całej Polsce zwyciężył Aleksander Kwaśniewski. Głosowało na niego 40 procent wyborców. Największe poparcie Aleksander Kwaśniewski uzyskał w okręgu krośnieńskim 43 procent, najniższe w rzeszowskim 33 %. W okręgu przemyskim otrzymał 41 procent poparcia. Na drugim miejscu z dwudziesto szescio procentowym poparciem znalazł się Marian Krzaklewski. Największe poparcie lider AWS otrzymał w okręgu rzeszowskim 30 i 5 dziesiątych procenta. W przemyskim nieco ponad 24 procent. Trzecie miejsce zdobył Andrzej Olechowski. Głosowało na niego 15 procent mieszkańców Podkarpacia. Najwięcej w rzeszowskim 15 procent, najmniej w przemyskim 13 procent. Czwarte miejsce z blisko 6-cio procentowym poparciem otrzymał Jarosław Kalinowski. Najwięcej osób głosowało na Kalinowskiego w przemyskim okręgu najmniej w tarnobrzeskim. Na kolejnych miejscach znaleźli się Andrzej Lepper cztero procentowe poparcie, Jan Łopuszański, Janusz Korwin Mikke i Lech Wałęsa jeden procent, Dariusz Grabowski 0,7 procenta, Tadeusz Wilecki 0,2%. Piotr Ikonowicz i Bogdan Pawłowski zero i jedna dziesiąta procenta głosów.

* 15 października upływa ostateczny termin udzielania przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi preferencyjnych kredytów klęskowych. Po tym terminie rolnicy z terenów dotkniętych w roku 2000 suszą, którzy nie skorzystali z możliwości uzyskania kredytów klęskowych będą mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty na zakup środków do produkcji rolnej w równowartości piętnastu kwintali żyta na jeden hektar użytków rolnych. Ponadto gospodarstwa rolne niezależnie od tego czy były dotknięte klęską suszy, czy też nie, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w równowartości 10 - ciu kwintali żyta na jeden hektar użytków rolnych.

* W tym roku mija 135 lat od powstania Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Początki działalności to pionierska praca o zachowanie polskości towarzystwa. Jego niewątpliwą zasługą było wówczas autentyczne przybliżanie dzieł Chopina i Moniuszki. Bardzo owocna okazała się współpraca z Towarzystwem Dramatycznym.

* Według statystyk z końca sierpnia w województwie podkarpackim było 168 544 bezrobotnych. Oznacza to, że od sierpnia ubiegłego roku liczba osób pozostających bez pracy wzrosła o 16 697 osób. Najwięcej zarejestrowanych jest w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie blisko 18,5 tysiąca, w Krośnie prawie 12 000, w Przemyślu 11 000, w Mielcu 9 800 i w Dębicy 8 000.

* Jeszcze w tym roku na przejściu granicznym w Barwinku ekipy budowlane chcą oddać do użytku terminal odpraw tirów wyjeżdżających z kraju. Wymienione zostaną zadaszenia na pasach ruchu, które będą przeznaczone tylko dla samochodów osobowych. Zadaszone zostaną pasy odpraw tirów. Rozpoczęto też prace przy wykopach fundamentów budynku odpraw planowanego przejścia granicznego w Krościenku. Przejście ma być otwarte końcem 2001 roku. Na obie graniczne inwestycje przewidziano pięć i pół miliona złotych.

* Województwo podkarpackie na dożywianie dzieci w szkołach otrzyma w tym roku blisko 6,5 miliona złotych. Pierwsza pula pieniędzy niespełna cztery i pół miliona trafiła do gmin w maju i czerwcu. Niedawno nasze województwo na dożywianie dzieci otrzymało dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetu. Prawie 2 miliony złotych zostały już podzielone. Pieniądze będą przekazywane do gmin w miarę występujących potrzeb. Pieniądze te pozwolą objąć tą formą pomocy prawie 55 tysięcy dzieci. Koszt dożywiania dzieci w szkołach w siedemdziesięciu procentach pokrywa budżet państwa. Pozostałe 30 procent muszą dołożyć gminy ze środków własnych.

* Premier Jerzy Buzek przyznał na wniosek wojewody podkarpackiego 275 tys. złotych z ogólnej rezerwy budżetowej na pomoc osobom bezdomnym. Ponadto minister finansów przeznaczył 325 tysięcy złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie realizacji programów naprawczych w domach pomocy społecznej.

* Na międzynarodowych targach sprzętu oświetleniowego w Warszawie Tomasz Lis właściciel przemyskiej firmy Elektromechanika otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii odpraw mieszkaniowych. Nagroda przyznana została za rodzinę lamp typu renesans. To już druga w tym roku nagroda dla elektromechaniki. Wcześniej przemyska firma otrzymała wyróżnienie w konkursie ministerstwa gospodarki na najlepiej rozwijającą się firmę oświetleniową w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

* Jeszcze w tym roku województwo podkarpackie otrzyma 5 400 tys. złotych z budżetu centralnego. Pieniądze przeznaczone zostaną na zmniejszenie skutków bezrobocia i tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich. O pieniądze będą się mogli ubiegać miedzy innymi osoby prowadzące na wsi małe pozarolnicze przedsiębiorstwa.

* Związek Nauczycielstwa Polskiego rozważa możliwość podjęcia strajku. Powodem jest nie wypłacenie pedagogom podwyżek. Z powodu braku pieniędzy nie zrobiło tego blisko 50 procent samorządów z naszego województwa. ZNP uważa, że samorządy na ten cel powinny zaciągnąć kredyty. Rozważa taką możliwość Zarząd Miasta Przemyśla, chce jednak, aby pożyczka miała pełne gwarancje rządowe.

* W dniach 16 - 21 października w 140 ośrodkach w 90 miastach całej Polski rozpocznie się biały tydzień - akcja bezpłatnych badań. Będzie ona skierowana wyłącznie do mężczyzn powyżej 40 roku życia, u których występują dolegliwości związane z oddawaniem moczu. 6 października uruchomiona została specjalna bezpłatna infolinia. Dzwoniąc pod numer 0-800-555-444 będzie można zapytać o adres i telefon najbliższej placówki służby zdrowia, w której będzie można umówić się na bezpłatne konsultacje lekarza urologa.

* Z inicjatywy marszałka Bogdana Rzońcy powstało na Podkarpaciu Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Głównym jego celem jest wspieranie współpracy transgranicznej i działania na rzecz integracji Polski z Unią Europejską.

* Odbył się pierwszy w historii pobór do 14 Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Ponad 40 poborowych swoją przysięgę będzie miało 4 listopada. Żołnierze służyć będą 12 miesięcy. Również rozpoczęło się wcielanie do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W brygadzie tej rozpocznie służbę ponad trzystu młodych mężczyzn.

* W Hucisku Nienadowskim rodzice szóstoklasistów zakończyli akcję protestacyjną. Od poniedziałku ich dzieci uczęszczają do szkoły w Nienadowej. Jak informowaliśmy od początku roku szkolnego rodzice uczniów klasy 6 w Hucisku Nienadowskim na znak protestu nie wpuszczali swoich dzieci do oddalonej o 5 kilometrów szkoły w Nienadowej. Decyzje o przyłączeniu 6 klasy z Huciska do równoległej w Nienadowej podjęła Rada Gminy w Dubiecku. Podyktowane było to względami oszczędnościowymi. Rodzice ośmiorga dzieci od 4 września codziennie przyprowadzali je do szkoły w Hucisku i sami je uczyli. Rodzice zdecydowali się przerwać protest po tym jak radni gminy Dubiecko zagwarantowali, że w przyszłym roku szkolnym nie dojdzie w szkole w Hucisku do likwidacji kolejnych klas.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną rozlewnię alkoholu. Rozlewnia znajdowała się w garażu mieszkańca Przemyśla. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1200 litrów spirytusu wartości około dwudziestu czterech tysięcy złotych.

* Zbliża się Dzień Nauczyciela. W świetlicy internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych i Agrobiznesu w Przemyślu odbędą się główne obchody święta pracowników przemyskiej oświaty. Obchody Dnia Edukacji Narodowej, bo tak od paru lat nazywa się nauczycielskie święto, będą połączone z rozdaniem nagród Zarządu Miasta Przemyśla. W tym roku otrzyma je 10 nauczycieli. W czasie obchodów przewidziano wystąpienie prezydenta Przemyśla Mariana Majki, który z okazji święta skierował do wszystkich pracowników oświaty uroczysty list. W części artystycznej wystąpi zespół Kantylena ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 przy ul. Kopernika.

* Czy wiecie, gdzie leży Kazimierz Podkarpacki? Zupełnie, blisko, choć trudno go znaleźć na mapie. Takim mianem jest określany Pruchnik - niewielkie miasteczko Podkarpacia, jakieś 20 km od Przemyśla, z dala od ruchliwych tras i dróg. Może, dlatego miejscowość jest tak rzadko odwiedzana przez turystów. A szkoda - tylko w Pruchniku można zobaczyć drewniane domy, zbudowane przez arcymistrzów ciesielstwa - bez jednego gwoździa. W Pruchniku jest także 15-wieczny kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja i 17-wieczna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej - obecnie mieści się tam Gminny Dom Kultury. Pruchnik ma tez 19 -wieczny spichlerz plebański, a na Wielkanoc urządza się tam widowisko ludowe - Wieszanie Judasza. Wartę przy Bożym Grobie pełnią zaś "Kilińszczacy" - straż honorowa w staropolskich kontuszach. Teraz Pruchnik ma nawet własną gazetę - Ziemię Pruchnicką. Wójtem gminy jest Wacław Szkoła.

* Bezrobocie na Podkarpaciu jest duże. Szanse na znalezienie pracy mają głównie specjaliści od marketingu, zarządzania i ekonomiki. W cenie są tez poligloci. Idealny kandydat na pracownika powinien mieć nie więcej niż 25 lat i co najmniej 10-letnie doświadczenie. Takie czasy. I nagle w jednym z Podkarpackich tygodników pojawia się anons z ofertą pracy dla kogoś z zupełnie innej epoki. Poszukuje się kowala, takiego do podkuwania koni. Tradycja wraca? A więc kowale, kujcie żelazo, póki gorące!

* Minister edukacji narodowej w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkół i innych placówek szkolno wychowawczych oraz pomocy nauczycielom nadał Ludwikowi Lisowi właścicielowi przemyskiego zakładu Elektromechanika honorową odznakę "Za zasługi dla oświaty". Elektromechanika przekazała w tym roku na oświatę 50 tysięcy złotych. Najwięcej dla Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego numer 1, Zespołu Szkół Elektronicznych oraz Zakładu Rehabilitacji Zawodowej. Nagrodę wręczył Ludwikowi Lisowi Podkarpacki Kurator Oświaty podczas wojewódzkiego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

* Tomasz Tkaczuk z Technikum Elektronicznego w Przemyślu znalazł się w grupie pięciu najzdolniejszych uczniów, którzy reprezentowali Podkarpacie podczas uroczystego wręczenia przez premiera Jerzego Buzka stypendiów za rok szkolny 2000 / 2001. W sumie stypendia rady ministrów w wysokości dwóch tysięcy dwustu złotych otrzymało ponad 6 tysięcy osób w tym 400 osób z naszego regionu.

* Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Przemyślu będzie musiał zapłacić byłemu dyrektorowi Janowi Błotnickiemu 25 tysięcy złotych odszkodowania. Taką decyzję podjął przemyski sąd. Jak informowaliśmy na początku tego roku starosta przemyski na wniosek rady społecznej SP ZOZ odwołał z zajmowanego stanowiska dyrektora Błotnickiego i zwolnił go z pracy. Rada zarzucała mu złą współpracę z organem nadzorczym, brak jego obecności na sesji powiatu, oraz nierzetelności w sprawozdaniu finansowym za 1999 rok. Zdaniem dyrektora Błotnickiego starosta mógł zwolnić go z zajmowanego stanowiska, ale nie miał prawa zwalniać go z pracy. Z uwagi na to, iż jest radnym w kwestii tej powinna wypowiedzieć się wcześniej rada miasta. Sąd uznał rację Jana Błotnickiego i nakazał wypłacenie odszkodowania.

* Przemyt dwunastu ton spirytusu udaremnili przemyscy celnicy na przejściu granicznym w Hrebennem. Alkohol usiłowała przemycić do Polski jedna z warszawskich firm. W ciężarówce znajdowało się ponad 70 beczek wypełnionych płynem. Kierowca stwierdził, że są to środki do mycia i czyszczenia powierzchni metalowych. Charakterystyczny zapach alkoholu skłonił celników do zatrzymania całego transportu i kierowcy. Po sprawdzeniu okazało się, że w beczkach znajduje się spirytus z dodatkiem kilku procent mydła.

* W środę w Przemyślu rozpoczęły się 7 Dni Muzyki Oratoryjno Kantatowej. Zainaugurował je koncert chóru "Affabre Concinui" z Poznania. W czwartek wystąpił lubaczowski chór Canzone, pod dyrekcją Andrzeja Kindrata. Chór pierwszy raz gościł w Przemyślu. Niedawno obchodził 10-lecie. Ma na koncie zwycięstwa na licznych konkursach śpiewaczych. Uczestniczył w przeglądzie "A Capella" w Bydgoszczy i w festiwalu ,,Cantate Deo" w Rzeszowie. Lubaczowski chór koncertował w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i na Ukrainie. „Canzone" zaprezentował bogaty repertuar: od średniowiecza do muzyki współczesnej.

Reklama