Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 30.09-06.10.2000 r.

* 3 października w Przemyślu oficjalnie otwarto i poświęcono szpital wojewódzki przy ulicy Monte Cassino. Jego budowa trwała ponad 20 lat. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych szpitali w naszym regionie. W uroczystościach uczestniczyli metropolici obrządku rzymsko i greckokatolickiego arcybiskupi Józef Michalik i Jan Martyniak, przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Krzaklewski, minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki, wicemarszałek sejmu Stanisław Zając, parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś, marszałek sejmiku Bogdan Rzońca, starosta przemyski Mariusz Grzęda oraz prezydent miasta Marian Majka.

* Tłumy ludzi uczestniczyły w sobotę 30 września na przemyskim rynku w festynie "Pożegnanie lata z Radiem HOT". Imprezę rozpoczęło przedstawienie Jaś i Małgosia w wykonaniu dzieci z Klubu Osiedlowego Salezjańskie. Następnie wystąpiła Kantylena po niej zespoły AZ i Rytm. Burze oklasków nie pozwoliły opuścić sceny Robertowi Zucaro. Piosenkarz zaśpiewał praktycznie wszystkie najpopularniejsze włoskie przeboje. Na zakończenie wystąpił Porter Band. Podczas festynu zbierane były pieniądze na sfinansowanie leczenia i operacji w USA dla 12 letniego Andrzeja Kaciuby chorego na zanik mięśni. Udało się nam zebrać ponad tysiąc 400 złotych.

* Zarząd Miasta Przemyśla wystosował list otwarty do dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowych, w którym wyjaśnia, dlaczego do tej pory nie wypłacono podwyżek wynikających ze znowelizowanej Karty Nauczyciela. W liście czytamy "niedobrze się stało, że wdrożenie nowych zasad finansowania pracy nauczycielskiej obarczone zostało poważnym błędem na poziomie budżetu państwa. Konsekwencją tego jest napięta sytuacja w środowisku nauczycielskim oraz nadmierne obciążone budżety jednostek samorządów terytorialnych. O działaniach rządu zmierzających do rozwiązania tego problemu władze Przemyśla zostały powiadomione pismem ministra edukacji 2 października tego roku. Minister przepraszając samorządy za zaistniałą sytuacje informuje o uruchomieniu środków z rezerw rządowych na pokrycie wypłaty nowych wynagrodzeń nauczycielskich. Z przekazanej informacji wynika również, że jednostki samorządu terytorialnego zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich ma otrzymać środki dopiero w 2001 roku. Nie można wykluczyć, że Przemyśl mieści się właśnie w tej grupie. Zarząd Miasta ma świadomość wagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie ponieść może nie wywiązując się z ustawowego terminu wypłacania wyrównań. Jednak w takiej sytuacji został postawiony bez swojej woli. Posiada również pełną wiedzę w zakresie potrzeb finansowych, zna wysokość środków, jakie zostaną przekazane Przemyślowi z budżetu państwa. Dlatego też na posiedzeniu 5 października Zarząd Miasta wyraził gotowość wypłaty należnego wyrównania. Operacja ta nie może jednak nastąpić wcześniej niż w momencie przekazania przez rząd należnych miastu środków finansowych. W sytuacji nie przekazania środków z budżetu państwa w najbliższym terminie zarząd gotowy jest zaciągnąć kredyt bankowy warunkując to jednak uzyskaniem pełnych gwarancji rządowych. W tej sprawie zostały podjęte już odpowiednie działania. Przewodniczący Zarządu Miasta liczy na zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji oraz poparcie dla podejmowanych przez zarząd miasta starań zmierzających do jak najszybszej realizacji zapisów ustawy.

* Zarząd Regionu Ziemi Przemyskiej NSZZ Solidarność wezwał organizacje polityczne i stowarzyszenia oraz wszystkich ludzi do wzięcia udziału w marszu o uwłaszczenie, który odbędzie się 4 października w Warszawie. Zdaniem zarządu regionu zawetowanie przez prezydenta ustawy uwłaszczeniowej jest uderzeniem w polskie rodziny, rolników, robotników i emerytów oraz pracowników sfery budżetowej. Solidarność Ziemi Przemyskiej weto prezydenta odbiera jako przejaw arogancji i niekompetencji w podejmowaniu bardzo ważnych dla Polaków decyzji polityczno - gospodarczych.

* W ubiegłym roku budżetowym Przemyśl otrzymał na działalność kulturalną zaledwie kilkanaście procent subwencji w stosunku do pozostałych miast Podkarpacia, które utraciły status województwa. W tym roku budżetowym sytuacja nie tylko, że się powieliła, ale nawet pogłębiła. Na przykład biblioteka w Przemyślu otrzymała 157 tysięcy 760 złotych. Dla porównania w 1997 roku biblioteka otrzymała717 tysięcy a w 1998 blisko 913 tysięcy złotych. Sprawą tą zainteresował się poseł Andrzej Zapałowski, który w tej sprawie interweniował u ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Poseł prosi ministra o odpowiedź na kilka pytań:- Czym spowodowane jest tak drastyczne obniżenie nakładów na przemyską bibliotekę co w zasadzie równoważne jest z jej zamknięciem? - Dlaczego występuje tak duża dysproporcja w dotacjach celowych w porównaniu z innymi byłymi miastami wojewódzkimi na Podkarpaciu? Od nas dodamy jeszcze jedno: - kto dosiadł się do naszego kulturalnego koryta!? Niech natychmiast odda należne pieniądze!

* Kierownictwo Podkarpackiej policji spotkało się w ubiegłym tygodniu z posłami: Krzysztofem Kłakiem, Wiesławem Ciesielskim i Władysławem Stępniem. Spotkanie dotyczyło tragicznej sytuacji finansowej policji w naszym województwie. Posłowie obiecali pomoc. W tym roku Podkarpackiej policji zabraknie ponad 12-tu milionów złotych.

* Z okazji Światowego Dnia Turystyki oraz przypadającego w tym roku 50-lecia oddziału PTTK imienia doktora Mieczysława Orłowicza zorganizowano sesję, podczas, której propagatorów turystki wyróżniono odznakami, medalami i dyplomami. Złotą honorową odznakę PTTK przyznano Małgorzacie Nowak i Halinie Zasadnej. Prezydent Przemyśla wręczył przemyskiemu oddziałowi statuetkę oraz puchar Zarządu Głównego PTTK. Z okazji jubileuszu zorganizowano wycieczki piesze i autokarowe. Zwiedzano miedzy innymi forty Twierdzy Przemyśl. W niedzielę zorganizowano wycieczkę krajoznawczą do Lwowa.

* 40 - tu dziennikarzy z krajów Unii Europejskiej, Ukrainy i Polski uczestniczyło w zakończonym 1 października czterodniowym objeździe polsko - ukraińskiego pogranicza pod nazwą "Przyjazna granica". Starosta przemyski Mariusz Grzęda podczas spotkania z dziennikarzami scharakteryzował gospodarcze i kulturowe walory powiatu. Zapoznał także uczestników objazdu z głównymi płaszczyznami oraz z perspektywami współpracy z partnerami ukraińskimi. Zasygnalizował, że administracja powiatowa i podmioty gospodarcze Ziemi Przemyskiej współpracują od przeszło roku z partnerami z Żółkwi oraz z Sokala. Podczas wizyty dziennikarze odwiedzili przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Krościenku. Dziennikarze przebywali też na stronie ukraińskiej.

* Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego województwa podkarpackiego wyraził swój zdecydowany protest wobec faktu powołania na stanowisko dyrektora Oddziału Podkarpackiego Instytutu Pamięci Narodowej doktora Zbigniewa Nawrockiego. W oświadczeniu Zarząd Wojewódzki PSL wyraża zaniepokojenie faktem, że na stanowisko to została powołana osoba będąca pracownikiem rzeszowskiej delegatury Urzędu Ochrony Państwa. Zdaniem zarządu PSL u podstaw powołania IPN-u leżało założenie, iż nastąpi przeniesienie między innymi z archiwów UOP akt związanych ze zbrodniami organów bezpieczeństwa i polskich służb specjalnych do instytutu. W tym momencie zamiast tego stanowczego rozdziału wydaje się, że w Rzeszowie UOP przeszedł do IPN. Fakt ten wypacza sens ustawy - czytamy w oświadczeniu.

* W wyniku sobotniej akcji skierowanej przeciwko przemytnikom funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali alkohol i papierosy wartości ponad 22 tysiące złotych. W Przemyślu w taksówce wynajętej przez obywatela Ukrainy ujawniono 430 kartonów papierosów oraz 350 litrów spirytusu. Z kolei w taksówce wynajętej przez dwie obywatelki Ukrainy a zatrzymanej na drodze w Pruchniku ujawniono ponad 330 litrów spirytusu. W Budzyniu natomiast zatrzymano 27-letniego Igora O., który w swoim samochodzie przewoził 360 kartonów papierosów.

* W Przemyślu na zaproszenie prezydenta miasta Mariana Majki i przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Inglota przebywał Generalny Konserwator Zabytków Aleksander Broda. Towarzyszył mu poseł Janusz Onyszkiewicz. Rozmowy o zabytkach poprzedzone zostały zwiedzaniem starówki. Najpiękniejsze historyczne obiekty naszego miasta zaprezentował gościom Wojewódzki Konserwator Zabytków Mariusz Czuba. Zapoznał ich także z programem rewitalizacji starego miasta. Podczas rozmów określono zasady współpracy ze służbami konserwatorskimi oraz o możliwościach udzielenia pomocy w uzyskaniu dodatkowych środków na odnowę zabytków z funduszy rządowych i Unii Europejskiej. Szczególny nacisk prezydent Marian Majka położył na potrzebę objęcia programem rządowym rewaloryzacji najbardziej okazałego zabytku Przemyśla: Zamku Kazimierzowskiego. Tym programem powinny być objęte nie tylko badania archeologiczne w obrębie zamku, ale także jego remont i odtworzenie historycznego wyglądu i wystroju wnętrz.

* W Trójczycach odbył się koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej Trójczyce. Uroczystość, której patronował starosta przemyski Mariusz Grzęda rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Wacławicach. W ramach bogatego programu oprócz jubilata zaprezentowały się również zaprzyjaźnione zespoły: przemyska kapela folkloru miejskiego Fidelis i młodzieżowa grupa folklorystyczna z Białobrzegów. Zespół Trójczyce wniósł olbrzymi wkład w utrwalanie, rozwój i upowszechnianie kultury ludowej, wiedzy o życiu wsi przemyskiej, kształtowaniu postaw twórczych i artystycznych wychowanków i uczestników koncertów. Działalność prowadzona przez Renatę Budzyńską wielokrotnie dostrzegano w różnego rodzaju imprezach krajowych i zagranicznych przyznając młodym artystom prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

* W Birczy i Wiązownicy odbyły się wybory uzupełniające do Rad Gmin. W Starej Birczy najwięcej głosów z pośród czterech kandydatów uzyskał Tadeusz Gajewski. Głosowało na niego 78 osób. W Wiązownicy o mandat radnego ubiegało się dwóch kandydatów. Wygrał Zdzisław Kasia otrzymując poparcie 241 wyborców.

* Starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda otrzymał wyróżnienie dla najlepszego starosty w województwie podkarpackim i nominacje do podkarpackiej nagrody samorządowej. Konkurs Podkarpacka Nagroda Samorządowa rozstrzygnięty został w Filharmonii Rzeszowskiej. Wzięli w nim udział wójtowie, burmistrzowie i starostowie województwa podkarpackiego. O randze wyróżnienia świadczy fakt, że Mariusz Grzęda był jedynym samorządowcem z terenu byłego województwa przemyskiego, który sięgnął po tak wysokie laury. Gala w Rzeszowie wieńczy dzieło uczestników konkursu, którzy cały swój wysiłek z dobrym skutkiem skoncentrowali na rozwijaniu, wspieraniu i utrwalaniu wszelkich form samorządności na różnych poziomach oraz tworzeniu autentycznych więzi lokalnych integrujących mieszkańców Podkarpacia - podkreśla starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda.

* 8 października w Wiejskim Ośrodku Zdrowia, w Huwnikach odbędzie się akcja promująca zdrowie pod nazwą "Żyjmy zdrowo". Jej celem jest nie tylko promocja zdrowia, ale również umożliwienie mieszkańcom Huwnik i okolic łatwego dostępu do porad specjalistycznych i określenie ewentualnych zagrożeń w ich stanie zdrowia. W czasie akcji udzielane będą bezpłatne porady, badania i konsultacje.

* Przemyt blisko tysiąca pirackich płyt kompaktowych udaremnili przemyscy celnicy na przejściu granicznym w Hrebennem. Krążki CD usiłowali przemycić do Polski obywatelka Ukrainy oraz Niemiec.

* Z okazji Europejskiego Dnia Ptaków zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu zorganizował wycieczkę na Zielonkę, gdzie było można zobaczyć wędrowne ptaki.

* Rada Regionalna AWS uznała prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za osobę niepożądaną na terenie Podkarpacia. W wydanym oświadczeniu rada stwierdza, że postawa prezydenta godzi w najwyższe wartości, z którymi w sposób szczególny utożsamiają się mieszkańcy naszego województwa. Czy ktoś się pytał wszystkich mieszkańców?

* 3 października w Przemyślu i Jarosławiu przebywał kandydat na prezydenta Marian Krzaklewski. Zdaniem przewodniczącego Solidarności Aleksander Kwaśniewski nie wygra w pierwszej turze wyborów prezydenckich a w drugiej turze to właśnie on zmierzy się z obecnym prezydentem. Marian Krzaklewski liczy, że w ciągu najbliższych dni wszyscy prawicowi kandydaci podobnie jak Jan Olszewski poprą jednego kandydata. Przed spotkaniem z mieszkańcami Przemyśla Marian Krzaklewski uczestniczył w otwarciu szpitala na Monte Casino. Jak wiemy przewidywania Maryjana (nie pierwszy już raz!) się nie spełniły. Czyżby "wierność tradycji"?

* 15 października upływa ostateczny termin udzielania przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi preferencyjnych kredytów klęskowych. Po tym terminie rolnicy z terenów dotkniętych w roku 2000 suszą, którzy nie skorzystali z możliwości uzyskania kredytów klęskowych będą mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty na zakup środków do produkcji rolnej w równowartości piętnastu kwintali żyta na jeden hektar użytków rolnych. Ponadto gospodarstwa rolne niezależnie od tego czy były dotknięte klęska suszy, czy też nie, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w równowartości 10 - ciu kwintali żyta na jeden hektar użytków rolnych.

* Fragmenty ceramiki, srebrną monetę z czasów panowania Zygmunta III i monety z epoki króla Jana Kazimierza oraz pieczęć herbu Gryf znaleźli archeolodzy w Przemyślu podczas badania umocnień w najstarszej części miasta. W XVII wieku Przemyślanie musieli bronić się przed najazdem obcych od Południa. Dlatego usypali cały system wałów ziemnych. Przy budowaniu tych umocnień wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu. Wykonali takie fortyfikacje, które miały ich skutecznie bronić przed najazdami wroga. Właśnie te umocnienia są przedmiotem badań archeologów z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Zrobili oni spory wykop przy ulicy Tatarskiej. Udało im się stwierdzić, że wzdłuż kilkumetrowych wałów ziemnych budowano także fosy. Badania wniosły sporo nowego do naszej wiedzy o życiu XVII- wiecznego Przemyśla. A na pytanie, skąd to wszystko wiadomo - śmiało możemy odpowiedzieć, że... z wykopalisk.

* Zamki nad Loarą, ślimaki, wieża Eiffla, i ser Camembert i wino Bordo - te rzeczy przeciętnemu przemyślaninowi kojarzą się z Francją. A przecież ten kraj o ciekawej historii i bogatej kulturze ma o wiele więcej do zaoferowania. Być może już wkrótce wzbogacimy swą wiedzę o Francji, a to za sprawą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, które reaktywowało się w Przemyślu po 5 latach przerwy. Członkowie towarzystwa chcą popularyzować wiedzę o kulturze tego kraju, poprzez organizowanie odczytów, konkursów i przeglądów poetyckich. Będą się spotykać we wtorki w swojej siedzibie, czyli filii przemyskiej biblioteki publicznej przy ul. Grunwaldzkiej. Informacje o imprezach na pewno znajdziecie w naszym informatorze kulturalnym. Kto wie, może po kilku miesiącach edukacji, przestaniemy nazywać Francuzów żabojadami.

* W najbliższą środę zaczynają się 7 Dni Muzyki Oratoryjno Kantatowej. Zainauguruje je koncert zespołu wokalnego Affabre Concinui z Poznania. Będzie te prawdziwa ozdoba tegorocznej imprezy. Śpiewacy z wielkopolski są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego. Nazwa Affabre Concinui wywodzi się z łaciny i oznacza "idealne współbrzmienie", co jest artystycznym kredo zespołu. W jego programie znajdują się utwory wokalne Mikołaja Zielinskiego, Wacława z Szamotuł oraz Pierliugi da Palestriny. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Piotr Lewandowski. W drugim dniu imprezy wystąpi młodzieżowy chór Canzone z Lubaczowa pod dyrekcją Andrzeja Kindrata, a na zakończenie, w czwartek, odbędzie się wieczór autorski Andrzeja Nikodemowicza z udziałem artystów lwowskich, solistów i chóru Gloria ze Lwowa pod dyrekcją Włodzimierza Sywochipa. Wszystkie koncerty odbędą się w bazylice archikatedralnej. Początek o godz. 19. Bilety można kupić w Centrum Kulturalnym lub w bazylice na godzinę przed koncertem.

* Na pewno znacie taką zagadkę: co je żołnierz? Żołnierz je obrońcą ojczyzny. Ale my zupełnie na serio wiemy, co je żołnierz. Jedna z Podkarpackich jednostek wojskowych ogłosiła przetarg na dostawę jedzenia dla żołnierzy na sezon jesienno-zimowy. Oczekuje się na dostawę takich smakołyków jak 70 ton ziemniaków, po 7 ton marchewki i kapusty, po 4 tony buraków i cebuli, po dwie tony porów i selerów, tonę pietruszki i tonę czerwonej kapusty. Dla osłody żołnierze zjedzą 10 ton jabłek. Tyle ogłoszenie.Jak widać, ani umiłowane kotlety schabowe ani swojska kiełbaska nie mają wzięcia? Jaki z tego wniosek? Pewnie armia chce, aby najwięcej witaminy mieli żołnierze, a nie polskie dziewczyny. Albo w zgodzie z nowymi standardami formuje jednostkę wegetariańską. Adresu jednostki nie zdradzimy, żeby bramy koszar nie zostały stratowane przez armię... jaroszy. Domyślamy się przecież, że dla kotletu z cukini niejeden łakomczuch chętnie pójdzie do wojska na ochotnika.

* W międzynarodowych ćwiczeniach Trans Carpata, które odbyły się w Użgorodzie na Ukrainie wzięło udział dwudziestu strażaków z Podkarpacia. Wśród nich byli strażacy z Przemyśla. W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 350 strażaków z Polski, Węgier, Słowacji, Białorusi, Rumunii, Mołdawii, Szwecji i Ukrainy. Ćwiczenia odbywały się pod auspicjami ONZ i NATO.

* 5 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu zainaugurowano nowy rok akademicki. Rektor ksiądz doktor Adam Szal wręczył indeksy czterdziestu czterem alumnom pierwszego roku. Wśród nich znalazło się siedmiu członków Zakonu Bazylianów z Ukrainy. Ogółem nowy rok akademicki w przemyskim seminarium rozpoczęło 220 kleryków w tym 29 z Ukrainy z Zakonu Bazylianów.

Reklama