Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 13.01-26.01.2020 r.

• O 33 proc. od 1 stycznia wzrosły ceny hurtowych dostaw wody do podprzemyskich gmin. Samorządowcy narzekają, że pisma o podwyżce z przemyskiego PWiK otrzymali zaledwie dwa dni wcześniej. Podwyżkę cen wody PWiK tłumaczy wzrostem kosztów. Tuż przed końcem 2019 r. gminy Żurawica, wiejska Przemyśl oraz Krasiczyn otrzymały pisma z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informujące o nowej cenie za hurtową dostawę wody. Od 1 stycznia 2020 r. jest ona wyższa o 33 proc. w stosunku do ceny z 2019 r.
- Pismo o podwyżce cen zostały z PWiK wysłane po świętach, 27 grudnia. Dostaliśmy je 30 grudnia, z informacją, że nowe ceny obowiązują od 1 stycznia. To nie jest propozycja cen czy informacja, że może być podwyżka, ale informacja, że od 1 stycznia mamy PWiK-owi płacić więcej za wodę - mówi Andrzej Huk, wójt gminy Przemyśl. Podobna sytuacja w gminach Żurawica i Krasiczyn.
- Nie wiemy, co mamy z tym zrobić. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze negocjować, rozmawiać w tej sprawie z dostawcą wody, ale na dzisiaj nie możemy powiedzieć, jakie działania podejmiemy - mówi Ryszard Kostelecki, sekretarz Urzędu Gminy w Żurawicy. Przemyski PWiK dostarcza wodę do wszystkich miejscowości gminy Przemyśl, z wyjątkiem Ujkowic, do Buszkowic i Żurawicy w gminie Żurawica oraz do Prałkowiec w gminie Krasiczyn.
- Pisma do gmin informowały o podwyżce cen hurtowych dostaw wody. Obowiązuje ona od 1 stycznia i faktycznie wynosi 33 procent. Musieliśmy podnieść ceny ze względu na wzrost naszych kosztów produkcji. Jest to raczej urealnienie cen. W ostatnich latach nie aktualizowano cen na tyle, aby pokrywały koszty - mówi Mariusz Kwaśny, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu. Samorządowcy twierdzą, że są zaskoczeni nie tylko skalą podwyżki, ale również sposobem poinformowania ich o tym.
- Faktycznie stało się to z dnia na dzień. Dla PWiK jesteśmy partnerami, wypadałoby, abyśmy byli odpowiednio wcześniej poinformowani o takim zamiarze. Może wystarczyło zorganizować jakiś czas temu spotkanie z samorządowcami i przekazać taką informację - twierdzi wójt Huk. Gminy nie są w stanie „z dnia na dzień” podwyższyć opłat dla mieszkańców. Procedura uchwalenia nowych stawek dla mieszkańców jest czasochłonna, wymaga zgody m.in. Wód Polskich. Może to trwać nawet pół roku. Część gmin ma już uchwalone swoje budżety na 2020 rok, inni zrobią to niebawem. Nawet jeżeli teraz gminy rozpoczną starania o nowe, wyższe stawki dla mieszkańców, to będą one mogły obowiązywać najszybciej od czerwca. Na wyższe koszty hurtowej wody z pierwszych kilku miesięcy obecnego roku samorządy będą musiały znaleźć pieniądze w swoich budżetach.
- Umowy na dostawę wody dla gmin kończyły się 31 grudnia. Samorządowcy mogli dowiadywać się, jakie planujemy ceny, czy będą podwyżki. My tak zrobiliśmy w stosunku do naszych dostawców, w ten sposób zaplanowaliśmy swój budżet na ten rok - twierdzi prezes Kwaśny, choć przyznaje, że informacja do samorządów mogła trafić wcześniej. Prezesem PWiK jest dopiero od lipca 2019 roku.

 

Reklama