Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 02.09-08.09.2000 r.

* W wystosowanym piśmie do ministra zdrowia Franciszki Cegielskiej wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś pomimo podtrzymania swojego głównych uwag do programu restrukturyzacji w ochronie zdrowia uznaje za celowe przyznanie z budżetu państwa środków na kierunki przyjęte w tym dokumencie. Wojewoda przypomina, że w swojej opinii wskazał na najważniejsze braki programu restrukturyzacji. Zbigniew Sieczkoś podkreśla, że w przesłanym na jego ręce stanowisku regionalny komitet sterujący przyznał, iż podnoszenie w opinii kwestie stanowią ważne propozycje dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w województwie. Wojewoda zgodził się z argumentem komitetu, że presja czasu nie pozwala na dołączenie szczegółowo opracowanych analiz i wniosków do programu restrukturyzacji. Wojewoda podkarpacki w piśmie do ministra zdrowia podkreśla, że jego poprzednia opinia do programu restrukturyzacji w ochronie zdrowia miała na celu zwrócenie uwagi na istotne elementy polityki zdrowotnej w regionie nie wyeksponowane w wystarczającym stopniu przez jego autorów.

* Większość prezesów spółdzielni mieszkaniowych na Podkarpaciu podpisało się pod wspólnym pismem do prezydenta RP z prośbą o nie podpisywanie ustawy o powszechnym uwłaszczeniu. Ich zdaniem nowe przepisy uchwalone przez sejm i senat są niekorzystne dla wspólnot mieszkaniowych.

* Poseł Ziemi Przemyskiej Andrzej Zapałowski zwrócił się do ministra zdrowia Franciszki Cegielskiej  z prośbą o podanie ekonomicznych i prawnych podstaw likwidacji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Poseł uważa, że decyzja o likwidacji wojewódzkiej stacji była niezgodna z prawem. Zdaniem posła likwidacja samodzielnej jednostki powinna oprócz podstawy prawnej mieć również uzasadnienie ekonomiczne i celowościowe. Zgodnie, zatem z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej dopiero ujemny wynik finansowy samodzielnego ZOZ może być podstawą do uchwały o likwidacji - uważa poseł Andrzej Zapałowski.

* Od 5 września SP ZOZ uruchomił 5 dodatkowych punktów pobrań laboratoryjnych na terenie Przemyśla. Pacjenci, którzy dostaną skierowania na badania będą mogli korzystać oprócz Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przy ulicy 3 Maja, również w innych miejscach miasta. Nowe punkty pobrań będą otwarte w przychodni rejonowej przy ulicy Grottgera 4, w przychodni rejonowej numer 2 przy ulicy 3 Maja 23, w przychodni rejonowej numer 3 przy ulicy Grunwaldzkiej 58, w przychodni osiedlowej Kazanów przy ulicy Boruty - Spiechowicza 3 i w Zespole Poradni Specjalistycznych przy ulicy Sportowej 4. Punkty będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 9.30.

* W wyniku zabiegów wojewody podkarpackiego Zbigniewa Sieczkosia minister finansów przekazał dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetu państwa na opiekę społeczną w województwie podkarpackim. 9,5 miliona złotych zostało już przekazane gminom na zasiłki i pomoc w naturze, prawie 5 milionów wesprze działalność placówek opiekuńczo wychowawczych a 300 tysięcy będzie przeznaczone na zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze. Zamiast dawać jałmużnę, oddajcie te pieniądze pracodawcom niech stworzą nam stanowiska pracy! (W&J)

* W Krzywczy nastąpiło uroczyste otwarcie nowego gimnazjum. Placówka jest nowoczesna i kompleksowo wyposażona. Posiada pracownię komputerową, która jest podłączona do Internetu. W szkole uczy się blisko 200 uczniów z 9 miejscowości z terenu gminy. Do szkoły dojeżdżają autobusem opłacanym przez gminę. Budowa szkoły trwała 12 lat. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2 miliony złotych. Większość pieniędzy pochodziło z budżetu gminy. 560 tysięcy złotych przeznaczyło ministerstwo edukacji.

* W Przemyślu zakończył się trzydniowy Zjazd Krajowy Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Uczestniczyli w nim miedzy innymi komendanci straży z Krakowa, Rzeszowa, Cieszanowa, Częstochowy, Mielca i Zamościa. Dyskusje dotyczyły miedzy innymi pracy i uprawnień straży miejskich. W sobotę podczas uroczystej mszy świętej poświecono sztandar przemyskiej straży miejskiej, która świętowała dziesiątą rocznicę powstania. Pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru wbił nowy przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Wojciech Inglot.

* Wiesław Różycki wicewojewoda podkarpacki podał się do dymisji. Zgodnie z decyzją Unii Wolności, do, której to partii należy Wiesław Różycki rezygnacje maja złożyć wszyscy wicewojewodowie w kraju. Jak narazie jedynym kandydatem jest radny sejmiku wojewódzkiego Stanisław Odój rekomendowany przez ZCHN.

* W Radymnie trwają prace związane z budową obwodnicy. Prace prowadzi wyłoniona w przetargu firma austriacka. Koszt inwestycji wyniesie 27 milionów złotych. Budowę finansuje Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych ze środków Banku Światowego. Kilka dni temu nad linią kolejową Kraków - Przemyśl ukończono budowę wiaduktu. Była to najtrudniejsza w inwestycji operacja budowlana.

* W niedzielę lekarze i pielęgniarki ze 114 Szpitala Wojskowego w Przemyślu w ramach tak zwanej białej niedzieli odwiedzili Lutowiska w Bieszczadach. 15 -tu lekarzom pomagało kilkanaście pielęgniarek. Przywieziono ze sobą sprzęt medyczny, którego nie ma w okolicznych szpitalach. Z porad przemyskich lekarzy specjalistów skorzystało ponad tysiąc mieszkańców bieszczadzkich wsi.

* Na przejściu kolejowym w pociągu relacji Kijów - Wrocław celnicy znaleźli pozostawioną na korytarzu torbę, w której znajdowało się blisko 500 pirackich płyt kompaktowych. Do przemycanego towaru nikt się nie przyznał.

* Pełniący służbę w Polsko - Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych stacjonującym w Kosowie Grzegorz Świerad otrzymał tytuł sierżanta Armii Stanów Zjednoczonych. Grzegorz Świerad z Czudca koło Rzeszowa tym zaszczytnym tytułem uhonorowany został za czyny w polskim wojsku i polskim mundurze.

* Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych w Rzeszowie podjęła uchwałę o wystąpieniu z rezolucją do ministra sprawiedliwości o ponowne utworzenie zlikwidowanego przed kilkoma miesiącami Sądu Okręgowego w Przemyślu. W uzasadnieniu powołano się miedzy innymi na potrzebę uwzględnienia interesu stron procesowych oczekujący dogodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych za ponownym utworzeniem Sądu Okręgowego w Przemyślu przemawia także odpowiednia baza lokalowa oraz istnienie wyspecjalizowanej kadry prawniczej.

* Przemyskie Centrum Kształcenia Ustawicznego ma nową siedzibę. Są to budynki po Poliklinice MSWiA przy ulicy 3-go Maja. Centrum kształci osoby w wieku powyżej  siedemnastu lat. W tym roku szkolnym edukacje pobierać będzie ponad 400 osób. Wiedze będą zdobywać z zakresu liceum ogólnokształcącego, mechanicznego, budowlanego i zasadniczej szkoły zawodowej.

* W najbliższą środę w Rudniku nad Sanem Prymas Polski kardynał Józef Glemp poświęci dwa nowe obiekty: dom dla sierot oraz dom dla osób głuchoniemych- samotnych. Budowę obiektów rozpoczęto pięć lat temu - poinformował ksiądz Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie- Godowie. W obydwu budynkach zamieszka blisko sto osób.

* Rolnicy z Podkarpacia, którzy we wcześniejszych latach otrzymywali pomoc od rolników z całej Polski nie zapomnieli o tych, którzy teraz są w potrzebie. W Roźwienicy przekazano 30 ton zboża dla rolników z Dziatkowic z Podlaskiego, którzy stracili tegoroczne zbiory wskutek długotrwałej suszy. Gorące podziękowania za pomoc przekazał wójt Dziatkowic, Krzysztof Tołwiński. Akcja zbierania zboża trwała tydzień. Szczególne słowa uznania należą się Gminnej Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej z komendantem Adamem Olchą na czele, jak również księżom proboszczom z dekanatu Roźwienica za przeprowadzenie i nagłośnienie tej inicjatywy.

* W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów I Kanalizacji odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Funduszu ISPA, który dofinansowuje rozbudowę oczyszczalni ścieków w Przemyślu. Przypomnijmy, że przemyski projekt jako jeden z niewielu a złożono ich ponad 200 uzyskał akceptację odpowiednich komisji Unii Europejskiej.

* Kilka dni temu po dwumiesięcznym wypoczynku uczniowie szkół znowu zasiedli w szkolnych ławkach. Z myślą o nich Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu uruchomił salę edukacyjną, w której prowadzone są zajęcia z edukacji ekologicznej. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem zajęć w warunkach niemalże naturalnych proszone są o kontakt telefoniczny na numer 016 670-48-74. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne.

* Metalowy krzyż o wysokości blisko 8, 5 metra stanął w sobotę na Tarnicy - najwyższym szczycie Bieszczadów. Na wysokość 1346 metrów konstrukcję wniosło stu tragarzy - ochotników. Całość ważyła ponad 500 kilogramów. Ustawiony krzyż zastąpił poprzedni, który zawalił się wiosną, złamany przez wichurę. Pierwszy krzyż na Tarnicy stanął w 1987 roku na pamiątkę wycieczek w Bieszczady Karola Wojtyły, obecnie papieża Jana Pawła II. Uczcili to członkowie PTTK z Jarosławia i Rzeszowa.

* Dobra wiadomość dla tych, którzy usiłują znaleźć rodzinne dokumenty. 15 i 16 września we wszystkich Archiwach Państwowych w Polsce odbędą się dni otwartych drzwi. Tak będzie również w Przemyślu. W piątek archiwum będzie otwarte od 10 do 19 a w sobotę od 11 do 19.

* Piątek 8 września rozpoczyna się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2000. W naszym województwie koordynacje działań prowadzi Związek Komunalny "Wisłok". W Jarosławiu koordynatorem na szczeblu powiatu jest Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa ze starostwa powiatowego. W latach ubiegłych do akcji włączyły się koła łowieckie, nadleśnictwa i inne organizacje ekologiczne. W tym roku nowością jest włączenie się do akcji szkół gimnazjalnych i średnich. Ogółem wydano ponad 6 tysięcy worków i ponad 11 tysięcy rękawic. W Przemyślu uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich sprzątać będą teren wokół parku, wzgórze zamkowe, osiedla mieszkaniowe oraz deptak nad Sanem. Koordynatorem akcji jest Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

* "Posługa jednania i dialog w prawdzie" pod takim hasłem przebiegać będą rozpoczynające się 14 września w Przemyślu Archidiecezjalne Uroczystości Wielkiego Jubileuszu 2000. Uroczystości zainauguruje sympozjum naukowe w auli Instytutu Teologicznego na temat „Jubileuszowego dziedzictwa". O godzinie 17 Prymas Polski kardynał Józef Glemp poświęci nowe drzwi do przemyskiej archikatedry. W trakcie trzydniowych obchodów wielkiego milenium zaplanowano także konkurs poezji religijnej, przegląd chórów kościelnych oraz festiwal piosenki religijnej. W niedzielę odprawiona zostanie msza święta z udziałem członków episkopatu. Homilie wygłosi kardynał Franciszek Macharski.

Reklama