Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 26.08-01.09.2000 r.

* Tysiące mieszkańców Przemyśla i okolic przyszło 24 sierpnia na spotkanie z Aleksandrem Kwaśniewskim. Sam prezydent był mile zaskoczony tak wysoką frekwencją. Powiedział między innymi, że on ma szczęście, że znalazł się w naszym mieście, ale szczęście ma także Przemyśl, który właśnie gości może nie najskromniejszego, ale najlepszego z trzynastu kandydatów na prezydenta. Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że tego obrazu Przemyśla z 27 sierpnia nigdy nie zapomni

* Podczas sesji Rady Miasta Przemyśla, która odbyła się w czwartek 31 sierpnia, radni przyjęli rezygnację Jana Błotnickiego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej. Na stanowisko to powołano Wojciecha Inglota z Unii Wolności - przy 22 głosach za, 3 przeciwnych i 7 wstrzymujących się. Wybór wiceprzewodniczącego Rady zdjęto z porządku obrad. Na stanowisko wiceprezydenta wybrano Jerzego Krużela z Unii Wolności. Otrzymał on 22 glosy za. Ze składu zarządu odwołano Jana Skwarczyńskiego. Nieetatowym członkiem zarządu został Jan Błotnicki.Radni zajęli się także zmianami uchwał w sprawach: wprowadzenia czasowego zakazu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta oraz zasad usytuowania miejsc i warunków sprzedaży tych napojów na terenie gminy miejskiej Przemyśl. W porządku posiedzenia znalazły się tez zmiany uchwał w sprawie ustalenia dziennych stawek opłaty targowej i w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości. Nowy wiceprezydent Jerzy Krużel dotychczas był pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ukończył wydział automatyki Politechniki Rzeszowskiej oraz wydział ciepłownictwa -ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej, w 1998 roku wybrany został na przewodniczącego rady miejskiej. Nowy przewodniczący Wojciech Inglot jest właścicielem prywatnej firmy. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest absolwentem II LO i fundatorem corocznej nagrody dla najlepszego chemika - ucznia tego liceum.

* Przemyskiej bibliotece grozi częściowa likwidacja. W tym roku placówka ma na utrzymanie nieco ponad 800 tysięcy złotych. Potrzeby są dużo większe. Przemyska Rada Miasta zaapelowała do premiera Jerzego Buzka o zwiększenie dotacji z budżetu centralnego. Do 1998 roku biblioteka była współfinansowana przez wojewodę i miasto, przyczym zasadniczy ciężar utrzymania ponosiła administracja rządowa. Sytuacja zmieniła się wraz z reformą administracyjną państwa. Zgodnie z ustawą o bibliotekach finansowanie tych placówek przejął samorząd miejski. W przypadku biblioteki w Przemyślu może to oznaczać groźbę zamknięcia filii. Likwidacja filii pociągnie za sobą zwolnienia części pracowników. W tym roku miasto wydało na potrzeby biblioteki ponad 600 tysięcy złotych. Dodatkowe 160 tysięcy przekazał budżet państwa. Tymczasem niezbędne minimum to milion 300 tysięcy złotych.

* Blisko 20 tysięcy nauczycieli z Podkarpacia zapowiada wejście w spór zbiorowy z rządem. Nauczyciele zrzeszeni w Podkarpackim Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiadają, że jeżeli do końca sierpnia rząd nie wypłaci samorządom potrzebnej na podwyżki kwoty może dojść do strajku. Według znowelizowanej karty nauczyciela podwyżki powinny być wypłacone najpóźniej do 6 października.

* Województwo podkarpackie nie otrzymało osiemnastu milionów złotych na reformę służby zdrowia. Winą za to obarcza się wojewodę Zbigniewa Sieczkosia. Projekt programu restrukturyzacji służby zdrowia przygotowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, zatwierdził go Urząd Marszałkowski. W ubiegłym tygodniu wojewoda zwrócił się do minister zdrowia Franciszki Cegielskiej o odrzucenie tego dokumentu. W opinii wojewody przedstawiony regionalny program restrukturyzacji w ochronie zdrowia nie spełnia założeń opracowania i nie może zostać uznany za dokument ostateczny dla województwa. Może pełnić jedynie funkcje wyjściowego materiału do dyskusji.

* Zarząd województwa podkarpackiego podjął decyzje o likwidacji trzech Wojewódzkich Kolumn Transportu Sanitarnego. Od września przemyska Kolumna Transportu Sanitarnego wejdzie w skład tutejszego szpitala wojewódzkiego.

* Od września na Podkarpaciu rozpoczną się obowiązkowe i bezpłatne szczepienia gimnazjalistów przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Akcja sfinansowana zostanie przez ministerstwo zdrowia. Objęcie tej grupy uczniów szczepieniem spowodowane jest tym, że to właśnie gimnazjaliści wchodzą w wiek dorosłości i są bardziej narażeni na zachorowania. Pozostali uczniowie będą mogli także zaszczepić się, ale już odpłatnie.

* Podczas posiedzenia sejmiku województwa podkarpackiego zatwierdzono herb i flagę województwa. Elementy herbu to srebrny gryf na czerwonym tle oraz złoty lew w tle błękitnym, a nad nimi usytuowany został srebrny krzyż maltański. Na fladze województwa podkarpackiego na białym tle okolonym błękitnymi pasami widnieje herb województwa.

* W Olszanach koło Krasiczyna trwają prace związane z budową mostu na drodze krajowej Wadowice -Przemyśl. Most powstanie na potoku Olszanka. Środki na budowę mostu przeznaczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych. Obecnie są na ukończeniu prace związane z przygotowaniem koniecznego objazdu. Oddanie mostu do użytku zaplanowano pod koniec pierwszej połowy 2001 roku.

* W gminie Bircza rozstrzygnięty został konkurs "Dom w kwiatach". W kategorii gospodarstw prowadzących działalność rolniczą pierwszą nagrodę zdobył Marek Kołcz z Brzuski. Dwie równorzędne drugie nagrody zdobyli Mariusz Dedo z Brzuski i Krystyna Jabłecka ze Starej Birczy. Trzecie miejsce przypadło Genowefie Koteras i Janowi Wilguckiemu z Sufczyny. W kategorii gospodarstw nie prowadzących działalności rolnej laureatem pierwszej nagrody został ksiądz Antoni Obłoza z Sufczyny, miejsce drugie przypadło Janinie Zajac z Korzeńca. Celem konkursu „Dom w kwiatach" zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji jest uwrażliwienie na estetykę i upiększanie okolicy.

* W trakcie odprawy w pociągu relacji Kijów - Wrocław przemyscy celnicy w wagonowym piecu centralnego ogrzewania znaleźli około 700 pirackich płyt kompaktowych. Do przemycanego towaru nikt się nie przyznał.

* Nasila się przerzut nielegalnych imigrantów z Ukrainy do Polski. Tydzień temu informowaliśmy o zorganizowanym przerzucie na teren naszego kraju 16 nielegalnych imigrantów byli to obywatele Indii i Wietnemu. Do kolejnego zorganizowanego przerzutu doszło w nocy 29 sierpnia. Kilka minut po północy funkcjonariusze straży granicznej ze strażnicy w Lutowiskach w miejscowości Brzegi Górne około 20 kilometrów od granicy zatrzymali siedmiu obywateli Afganistanu. Były to trzy kobiety w wieku 50, 27 i 25 lat. Pozostali to mężczyźni w wieku od 18 do 26 lat. Nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, pieniędzy ani odpowiedniego ubrania. Wzyscy byli zziębnięci i głodni. Zatrzymano też czterech organizatorów przerzutu. Są to trzej Polacy, mieszkańcy naszego województwa oraz jeden Ukrainiec. Zatrzymanie nastąpiło w trakcie transportowania imigrantów z miejsca przekroczenia granicy w głąb kraju.

* Troje dzieci szczególnej troski wraz z opiekunami w dniach od 19 do 26 sierpnia przebywało na wypoczynku w Ośrodku Czarny Dunajec koło Krynicy. Wyjazd ten mógł być zorganizowany dzięki zbiórce pieniędzy wśród lekarzy, przeprowadzonej podczas Podkarpackich Dni Onkologicznych, które odbyły się w Przemyślu. Inicjatorem wyjazdu była lekarz medycyny Danuta Skorupska - Pasierbska z oddziału chirurgii przemyskiego szpitala. Do zorganizowania wyjazdu przyczynił się również Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Przemyślu delegując w charakterze opieki medycznej pielęgniarkę.

* W czwartek 31 sierpnia w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Lelewela w Przemyślu odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Inter-Gren z siedzibą w Ostrowie z władzami samorządu powiatowego. Podczas spotkania na ręce dyrektora Domu Dziecka "Moja rodzina" w Prałkowcach oraz dyrektorów Osrodków Pomocy Społecznej z 10 gmin powiatu przemyskiego przekazano zestawy złożone z odzieży, plecaków szkolnych, bielizny i czapek. Inicjatorem spotkania był starosta przemyski Mariusz Grzęda.

* 1 września to już tradycyjnie pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Na Podkarpaciu w tym roku szkolnym naukę rozpocznie blisko 410 tysięcy uczniów podstawówek, gimnazjow i szkół ponadopodstawowych. W Przemyślu uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w szkole podstawowej numer 5 przy ulicy Konarskiego. Było ono połączone z oddaniem w tej szkole nowej sali gimnastycznej i jej poświęceniem.

* Zarząd Okregowy Polskiego Czerwonehgo Krzyża w Przemyślu przyłączył się do ogólnopolskiej akcji PCK „Wyprawka dla żaka". Celem akcji jest pozyskanie środków finansowych i rzeczowych na przygotowanie podstawowej wyprawki szkolnej dla setki dzieci z rodzin najbiedniejszych. Od 1 do 3 września w godzinach od 9 do 17 w biurze PCK przy ulicy Rzecznej 20 prowadzona jest zbiórka artykułów szkolnych. Na ulice wyjdą kwestarze z prośbą o wsparcie.

* Brygida Bury z Przemyśla została Dziewczyną Lata 2000. W konkursie, który odbył się w Rzeszowie wzięło udział 14 kandydatek z południowo-wschodniej Polski. Brygida Bury ma 17 lat. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego. Miss Lata 2000 w nagrodę spędzi wraz z osobą towarzyszącą 10 dni w Tunezji.

* W dniach 2, 15 i 30 września na wybranych odcinkach dróg naszego regionu policja przeprowadzi wzmożone kontrole, będzie to akcja pod kryptonimem "Prędkość". Celem akcji jest zdyscyplinowanie kierowców, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i wyrobienie przeświadczenia, że zbyt szybka jazda może nas bardzo drogo kosztować.

Reklama