Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 05.08-11.08.2000 r.

* 8 sierpnia o godzinie 14- tej w przemyskiej delegaturze Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego inicjatorzy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej Przemyśla złożyli wniosek i podpisy mieszkańców pod tym wnioskiem. Inicjatorzy referendum zebrali 7 120 podpisów wobec wymaganych 5 259. Od tej chwili komisarz w ciągu 30 dni musi sprawdzić podpisy i wyznaczyć termin referendum. Wnioskodawcy zwrócili się do komisarza by ten wyznaczył termin referendum na 8 dzień października, czyli na ten sam dzień, na który wyznaczono wybory prezydenckie. Pozwoli to zmniejszyć koszty oraz zapewni większą frekwencję.

* Wiele wskazuje na to, że pełnym sukcesem zakończy się protest mieszkańców Lipowicy, którzy blokują budowę masztu Radia Maryja. Bliżej tej inwestycji przyjrzały się władze wojewódzkie i stwierdziły pewne nieprawidłowości. Między innymi, dzierżawiący teren szpital nie miał prawa bez zgody Samorządu Województwa Podkarpackiego poddzierżawić tego terenu. Instytucji wydającej pozwolenie na budowę, zarzucono z kolei, że nie uwzględniła rady osiedla jako strony w postępowaniu. Mieszkańcy Lipowicy liczą na cofnięcie pozwolenia na budowę.

* Inicjatywę referendum w sprawie odwołania Rady i Zarządu Miasta Przemyśla poparli ją działacze Unii Wolności. Udzielenie poparcia rozważają również członkowie miejscowego Stronnictwa Konserwatywno - Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nad poparciem tej inicjatywy zastanawiali się członkowie Zarządu Regionu "Solidarności" Ziemi Przemyskiej.

* Sesja rady miejskiej odbędzie się 17 sierpnia. Zaplanowano przyjęcie uchwały związanej z obwodami głosowania w wyborach prezydenckich oraz podjęcie rezolucji w sprawie filii biblioteki publicznej. Najprawdopodobniej w porządku obrad znajdzie się punkt dotyczący wyboru nowego wiceprezydenta. Przypomnijmy, że w zarządzie jest jedno wolne miejsce po tym jak rada powołała na stanowisko prezydenta Mariana Majkę. Tadeusz Sawicki, były prezydent miasta zaprzeczył pogłoskom, jakoby był jednym z kandydatów na stanowisko wiceprezydenta. Stwierdził kategorycznie, że nie jest zainteresowany tym stanowiskiem. Dodał również, że medialne spekulacje jakoby głosował, za powołaniem zarządu w obecnym kształcie są tylko spekulacjami. Głosowanie było tajne i tak naprawdę nie da się powiedzieć, kto i jak głosował. Niewykluczone, że podczas sesji radni zajmą się także zmianą tzw. uchwał prohibicyjnych zakazujących sprzedaży i podawania alkoholu niemal w całym mieście od 14 do 17 września.

* Mieszkańcy Przemyśla, którzy w sobotę i niedzielę odwiedzali „Kopiec Tatarski", twierdzą, że w jego sąsiedztwie prowadzona jest nielegalna budowa. Do takiego twierdzenia upoważnia ich fakt, że na ogrodzonym placu prowadzone są jakieś prace ziemne i konstrukcyjne, ale nie ma żadnej informacji, kto i co buduje. Wszystko wskazuje na to, że jest to budowany „Krzyż Zawierzenia", ale nie ma tam, żadnej tablicy informacyjnej. Jeśli w najbliższym czasie inwestor nie dopełni tej formalności, to może to być podstawa do ukarania kierownika budowy. Prezesem towarzystwa, finansującego budowę, jest były prezydent Przemyśla, który zasłynął z rygorystycznego przestrzegania przepisów w przypadku próby zorganizowania w grodzie nad Sanem Wojewódzkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

* Według niepotwierdzonych jeszcze informacji na budowie „Krzyża Zawierzenia" pojawiła się już tablica informująca, kto i co buduje. Jeśli tablica rzeczywiście się tam pojawiła to wszystko wydaje się być w porządku, choć wielu mieszkańców nadal powątpiewa w sens takiej inwestycji w czasach, gdy brakuje pieniędzy na istotne z punktu widzenia mieszkańców Przemyśla rzeczy. I nic nie zmienia fakt, że inwestycja jest prowadzona z dobrowolnych składek.

* Ostatnio ukazała się mapa powiatu przemyskiego. Naniesiono na nią wszystkie obiekty atrakcyjne turystycznie m.in.: pałace, muzea, kościoły, cerkwie, synagogi, forty i grodziska. Nie pominięto szlaków turystycznych, campingów i schronisk. Na odwrocie mapy zawarto informacje o 10 gminach wchodzących w skład powiatu.

* Wszystko wskazuje na to, że na terenie gminy Bircza będzie uzdrowisko. Uzdrowisko ma być utworzone w miejscowości Lipa. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni podjęli decyzję dotyczącą rozpoczęcia starań o uzyskanie statusu uzdrowiska. Pierwszym etapem jest wyznaczenie terenu, na którym ono może powstać. Jak poinformował nas wójt gminy Bircza pan Jerzy Góralewicz uzyskanie statusu gminy uzdrowiskowej może nastąpić w miarę szybko.

* Mimo szumnych zapowiedzi byłego już ministra oświaty, że każda potrzebująca gmina dostanie gimbusa, sytuacja wcale nie jest wesoła. Jeszcze raz okazało się, że rząd jak mówi, że coś da to tylko mówi. Najgorzej sytuacja wygląda w gminie Dubiecko. Do piątkowej nie dojeżdża żaden autobus komunikacji publicznej a szkolne pojazdy psują się, co chwilę. Na dodatek w tym roku, po uchwale Rady Gminy zostaną zlikwidowane filie gimnazjum. Dzieci z tych miejscowości trzeba będzie dowozić do siedziby gminy. Ponieważ ministerstwo nie przewidziało gminy Dubiecko w wykazie gmin, które otrzymają gimbusa, samorząd zastanawia się nad cofnięciem decyzji o likwidacji punktów filialnych.

* Przemyślanin Jan Musiał, rzecznik Wojewódzkiego Sztabu Wyborczego Mariana Krzaklewskiego został doradcą wojewody podkarpackiego. Wcześniej Jan Musiał był m.in.: wojewodą przemyskim, senatorem RP i szefem Państwowej Agencji Informacyjnej. Jest to kolejny przemyślanin, który zasilił kadry Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Doradcą wojewody jest także Mariusz Olbromski, obecnie dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

* Nieco ponad dwa tygodnie pozostały do kolejnej „Wincentiady". Przypomnijmy, że „Wincetiada"  to coroczne obchody święta patrona naszego miasta Świętego Wincentego. W tym roku organizatorzy zaplanowali szereg koncertów. Między innymi 25 sierpnia wystąpi Bogusław Mec. W sobotę wieczór bardów w ramach, którego wystąpią tak znani artyści jak Andrzej Poniedzielski czy Tomasz Wachnowski. Uroczystości związane ze Świętym Wincentym zakończą się w niedzielę uroczystą mszą w kościele Ojców Reformatów i procesją z relikwiami centralnymi uliczkami starego miasta.

* W kioskach ukazał się kolejny numer tygodnika „Kontakty Podkarpackie". W numerze m. in. rozmowa z Włodzimierzem Cimoszewiczem oraz tekst Andrzeja Plęsa - „Twarz diabła" o seryjnym zabójcy z Ukrainy. Na przełomie 1995 i 1996 roku na Ukrainie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską zostało zamordowanych 12 osób.

* Rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego poinformował, że najbliższy wtorek będzie dniem wolnym od pracy. Nieczynny będzie Urząd Wojewódzki w Rzeszowie i jego delegatury w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Związane jest to z przypadającym na 15 sierpnia, czyli środę świętem Matki Boskiej Zielnej. Wolny dzień zostanie przez urzędników odpracowany w sobotę 19 sierpnia. Przedłużony weekend nie dotyczy pracowników biur paszportowych, którzy będą pracować we wtorek i sobotę. Nieczynny będzie także Urząd Miejski w Przemyślu.

* Już od pierwszego września przemyskie Radio HOT będzie nadawać swoje programy na górnej częstotliwości. Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji program Radia HOT będzie emitowany na częstotliwości 90, 3 Mhz. W ten sposób programy będą mogły dotrzeć również do tych słuchaczy, którzy dysponują odbiornikami tylko z górnym pasmem UKF. Czynione są starania przez rozgłośnię, aby jak najdłużej pozostać na dolnym paśmie, czyli na dotychczasowej częstotliwości 66,89 Mhz.

* W przyszły piątek 18 sierpnia w sali narad Urzędu Miejskiego odbędzie się zorganizowana przez gazetę codzienną Nowiny, Radio HOT i przy pomocy Urzędu Miejskiego młodzieżowa dyskusja na temat aktualnej sytuacji w mieście oraz pomysłów na przyszłość nadsańskiego grodu. Chęć udziału w takiej publicznej debacie zgłosili już m.in. młodzi konserwatyści i lewicowcy. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tej debacie prosimy o kontakt z przemyskim oddziałem Nowin pod numery telefonów 016 670 27 00 lub 016 670 42 49.

* Na przemyskim osiedlu „Kazanów" po raz drugi w tym roku zakwitła jarzębina. Na rozłożystym, ozdobnym drzewie, obok czerwonych nasion, pojawiły się białe kwiaty.Zdaniem przyrodników to niezwykłe zjawisko jest następstwem wysokich temperatur w maju i czerwcu.

* Deszczowe dni nie sprzyjają plażowiczom, ale sprzyjają grzybiarzom. W podkarpackich lasach roi się od borowików, maślaków, koźlarzy, podgrzybków, opieniek i rydzów. Spacer po lesie to doskonały sposób na odprężenie i oczyszczenie płuc, a także możliwość urozmaicenia diety pysznymi i zdrowymi grzybami. Warto jednak zaopatrzyć się w atlas grzybów , jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami lub zbierać tylko te dobrze znane. W ten sposób uchronimy się przed groźnymi zatruciami.

* Szalejąca 7 sierpnia nad Przemyślem burza nie wyrządziła większych szkód. Zanotowano tylko jeden przypadek uderzenia pioruna w budynek mieszkalny. Zdarzyło się to po godz.18 w Kuńkowicach. Szkody to: częściowo zniszczony komin, wybite szyby i nadpalona instalacja elektryczna budynku. Straty oszacowano na 3000 PLN.

* 8 sierpnia w hotelu Rzeszów odbyła się aukcja obrazów podarowanych przez rzeszowskich plastyków na rzecz Fundacji „Polsat Dzieciom". Z przygotowanych 42 prac połowę zakupili ci, którzy przybyli na aukcję. Pozostałe działa zostały kupione przez prezesa Invest Banku, dr Alfreda Brodzkiego, który wczoraj wizytował placówki tego banku w naszym regionie. Łącznie konto fundacji zasiliła kwota blisko 18 tysięcy złotych.

* W niedzielę w przemyskim klubie OLIMP odbył się koncert charytatywny pod nazwą „Hip - Hop pozwala normalnie żyć". Dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz chorej na stwardnienie rozsiane 18 -letniej Joanny Dudek z Bud Łańcuckich. Podczas imprezy poddano licytacji duży tort, który następnie nowy właściciel przekazał Joasi. Każdy chętny mógł go skosztować wraz z rodziną państwa Dudek. Impreza zgromadziła ponad 200 osób.

Reklama