Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 26.02-04.03.2018 r.

• Przemyt bagnetu, manierki, kubka, kanistra, nieśmiertelników oraz guzików, noszących znamiona przedmiotów zabytkowych, wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dokonywali rutynowej kontroli kursowego autokaru Czerniowce- Wrocław, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście granicznej w Korczowej. - Kontrolując bagaże, funkcjonariusze wykryli w jednym z nich nietypowe przedmioty, noszące znamiona zabytków. Były to nieśmiertelniki, bagnet, manierka, kubek, kanister a także guziki. Przewożący przedmioty mężczyzna, Polak, wyjaśnił, że cześć przedmiotów została kupiona na targu we Lwowie, cześć wylicytowana na aukcji internetowej. 33-latek tłumaczył, że nie miał świadomości, że przekraczając granicę z przedmiotami mającymi wartość historyczną, należy dokonać zgłoszenia i dopełnić formalności - informje Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Wykryte podczas kontroli przedmioty, zostały zatrzymane do dalszego postępowania, podczas którego biegli ocenią ich wartość historyczną. To kolejna w tym roku, udaremniona przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpacia, próba nielegalnego przewozu przez granicę przedmiotów o wartości historycznej. W styczniu br. funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dwukrotnie zatrzymali przedmioty o charakterze historycznym m.in. lornetki, czapki, manierki, medale, bagnet i zegary. Łącznie 164 sztuki. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na przywóz przedmiotów zabytkowych do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty, należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie (w rozumieniu przepisów celnych) obowiązują następujące stawki: celna 0%, a w przypadku podatku VAT 8% od zadeklarowanej wartości celnej towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili siedem przypadków nielegalnego przewozu przedmiotów zabytkowych. Zatrzymano łącznie 239 zabytków, w tym przedmioty archeologiczne, kolekcjonerskie, zdjęcia, legitymacje, papierośnice, grot oszczepu, narzędzia krzemienne, ikony. Najwięcej przypadków odnotowano na przejściu granicznym w Medyce.

 

• Do zdarzenia doszło w środę w kamienicy przy ul. Mickiewicza w Przemyślu. Na półpiętrze klatki schodowej jeden z mieszkańców zauważył ogień. Pożarem objęta była nieduża część drewnianego stropu (powały). Pożar przedostał od wylotu komina z pieca kaflowego w jednym z mieszkań na pierwszym piętrze.

 

• Do zdarzenia doszło w czwartek przed godz. 9 na alei Solidarności w Przemyślu. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący mercedesem na rzeszowskich numerach rejestracyjnych, jadąc w kierunku ul. Lwowskiej, zignorował czerwone światło i wjechał na skrzyżowanie. Mężczyzna doprowadził do zderzenia z kierującym volkswagenem z przemyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, który wyjeżdżał w tym czasie z ul. Wincentego Pola.Załoga pogotowia ratunkowego zabrała do szpitala na szczegółowe badania kierującego mercedesem. Starszy mężczyzna nie miał zewnętrznych obrażeń ciała.

 

• W Przemyślu na wysokości ulicy Buszkowickiej pociąg jadący do Przeworska potrącił mężczyznę. Mimo reanimacji zmarł on na miejscu wypadku. Jak informują policjanci - nagle wtargnął pod pociąg. Ofiara to 21-letni mieszkaniec Przemyśla. Decyzją prokuratora ciało zabezpieczono do badań sekcyjnych.

Reklama