Masz dwa ubezpieczenia OC? Zobacz co zrobić!2021-09-22 21:27:54
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wiąże się z nim problem podwójnego ubezpieczenia. Jak go rozwiązać?
Ustalenia ustawowe Podwójne ubezpieczenie OC przed 2012 rokiem powodowało, że kierowcy zmuszeni byli do opłacania podwójnej składki. Proceder ten miał się zakończyć dzięki wprowadzeniu w życie zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych 11 lutego 2012 roku. Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, w której posiadacz pojazdu objęty jest w tym samym czasie ochroną ubezpieczeniową na podstawie dwóch lub większej liczby umów obowiązkowego OC komunikacyjnego. Ustawa jednak nie doprowadziła do całkowitego zlikwidowania tego zjawiska. Problem podwójnego ubezpieczenia nadal istnieje, a jedynie klienci ponoszą jego mniej dotkliwe skutki. Nie mają bowiem obowiązku zapłaty dwóch pełnych, rocznych składek na OC. Najczęściej dochodzi do zdublowania ubezpieczenia OC, kiedy kierowca zapomni wypowiedzieć dotychczas obowiązującą umowę ubezpieczeniową i zgodnie z prawem zostanie ona przedłużona na kolejny rok. Może tak się zdarzyć także i wtedy, gdy nabywca samochodu z ważną umową OC posiadacza pojazdu mechanicznego, kupi własną polisę, na swoje nazwisko. Jednak ubezpieczyciel, który ubezpieczał samochód wcześniej, może wystąpić do nowego posiadacza o ponowne przeliczenie składki. Rekalkulacja składki OC może spowodować jej podwyższenie, jeśli klient nie dysponuje takimi zniżkami, jak dotychczasowy właściciel auta. Warto jej dokonać, gdyż być może będzie to najlepsza oferta na rynku. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli posiadacz pojazdu nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC jest zawierana, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została ona przedłużona na kolejne 12 miesięcy. W ten sposób realizowana jest ujęta w przepisach klauzula prolongacyjna.
Co zrobić w takiej sytuacji? W przypadku wystąpienia problemu podwójnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC każdy z zakładów ubezpieczeniowych może wystąpić do klienta z żądaniem zapłaty składki ubezpieczeniowej. Zgodnie jednak z art. 28a, jeśli zdarzy się taka sytuacja, że posiadacz samochodu w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń w zakresie OC i przynajmniej jedna z umów została zawarta automatycznie, to taką umowę można rozwiązać w drodze pisemnej w każdym czasie. Nawet więc w momencie, gdy właściciel pojazdu wykupi najtańsze ubezpieczenie OC, a zapomni o wypowiedzeniu wcześniejszej umowy OC i zostanie ona automatycznie przedłużona, nie będzie zmuszony do opłacania składki ubezpieczeniowej na dwie polisy. Musi jednak taką umowę jak najszybciej rozwiązać, poprzez pisemne wypowiedzenie, ponieważ w okresie jej obowiązywania ubezpieczyciel nadal może domagać się zapłaty składki.
Redakcja portalu Przemyski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów. |