Portal podatnika, czyli elektroniczny urząd skarbowy

Portal podatnika, czyli elektroniczny urząd skarbowy.

Niezbyt ładne określenie „cyfryzacja” już na trwałe weszło do polskiego słownika i (co może ważniejsze) do świadomości polskich urzędników i ich klientów. Świat nieubłaganie odwraca się plecami do miłych pań w urzędowych okienkach i coraz śmielej porozumiewa się bez użycia papieru. System podatkowy nie jest tu wyjątkiem.

Rozliczanie podatku dochodowego to żmudna i ogromna operacja nie tylko dla podatników, ale także dla organów administracji podatkowej. Najlepszym sposobem na jego uproszczenie i „odchudzenie” jest niewątpliwie skorzystanie z możliwości stwarzanych przez elektroniczne kanały komunikacji. W Polsce od kilku lat działa internetowy portal podatnika prowadzony przez Ministerstwo Finansów. Jest to jeden z kanałów pozwalających na rozliczenie PIT przez Internet, choć konkurencja na tym polu jest duża (niezależni producenci programów do rozliczeń PIT często oferują rozwiązania prostsze, bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze, niż te proponowane przez administrację państwową). Mimo to, platforma Ministerstwa Finansów stanowi swego rodzaju wyznacznik dla wszystkich innych aplikacji do rozliczania PIT, stąd warto chyba przyjrzeć się bliżej jej działaniu. Portal podatnika (określany przez Ministerstwo Finansów jako Portal Podatkowy) jest bardzo rozbudowany i pozwala nie tylko na elektroniczne rozliczanie PIT, ale także na korespondencję z urzędem i wgląd w nasze dane podatkowe (te dostępne są tylko po rejestracji i zalogowaniu się do Konta Podatnika). W części ogólnodostępnej portal podatnika umożliwia dostęp do platformy e-Deklaracje umożliwiającej bezpośrednie rozliczenie PIT online. Poza tym znajdziemy tam także materiały edukacyjne dotyczące różnych form opodatkowania, kalkulatory podatkowe, możliwość sprawdzania informacji NIP oraz statusu podmiotu w VAT. Jedną z najbardziej przydatnych usług dostępnych w portalu podatnika jest możliwość pobrania tzw. PFR (Pre-Filled Tax Return), czyli wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych ułatwiających wypełnienie naszych formularzy PIT (PFR zawierają dane otrzymane przez administrację podatkową od naszych pracodawców w formie deklaracji PIT 11). PFR dostępne są w portalu podatnika zazwyczaj w marcu po zakończeniu roku podatkowego, a więc dopiero wtedy, gdy urzędy skarbowe otrzymają informacje PIT 11 od pracodawców. W zeszłym roku PFR znalazły się na stronie portalu podatnika 18 marca. Usługa PFR dostępna jest dla najpopularniejszych rodzajów zeznań podatkowych (PIT 37 i PIT 38) i polega na przedstawieniu podatnikowi propozycji rozliczenia podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że PFR nie polega na złożeniu przez urząd deklaracji podatkowej za podatnika. Jest to jedynie propozycja, na którą podatnik może się zgodzić, lub nie. W przypadku, gdy dane z PFR są poprawne, wystarczy podpisać deklarację (uzupełniając ją uprzednio o ulgi, z których zamierzamy korzystać, czy też odpisując 1% podatku na korzyść organizacji pożytku publicznego), a następnie wysłać ją do urzędu skarbowego (korzystając z platformy e-Deklaracje, lub z programów komputerowych możemy zrobić to przez Internet). W zeszły roku podatkowym (PFR za 2016 rok są jeszcze niedostępne) należało podać następujące dane, aby pobrać informację PFR:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
  • Imię i nazwisko.
  • Datę urodzenia.
  • Kwotę przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR: dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C
  • Kwotę przychodu za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania.
  • Adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.

 

Reklama